Region Gävleborg - förtroendevalda

Företagshälsovårdsnämnden

Mandatperiod: 2019-01-01 - 2022-12-31

Nämnden representeras av 2 ledamöter och 2 ersättare från Region Gävleborg samt 2 ledamöter och 2 ersättare från varje medlemskommun. Ordningsnummer 1, 3 - 5 representerar Region Gävleborg och ordningsnummer 2, 6 - 36 representerar medlemskommunerna.

Länkar:
Valbarhetskriterier

Uppdrag (40 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Ramstrand Anders KD Ledamot Söderhamns Kommun 30
Gradin Hans S Ledamot Ovanåkers Kommun 17
Drugge Elvy V Ledamot Hofors Kommun 34
Mårtensson Björn C Ledamot Ovanåkers Kommun 18
Olsson Gerd C Ersättare Hudiksvalls Kommun 23
Olsson Hans M Ledamot Sandvikens Kommun 26
Kardell Pernilla C Ersättare Nordanstigs Kommun 39
Lundqvist Lena SD Ledamot Ockelbo Kommun 14
Bossen Patrik S Ersättare 4
Öquist Anders S Ersättare Ockelbo Kommun 15
Östansjö Carina L Ledamot Bollnäs Kommun 10
Dahlgren Kristofer (Gävle Kommun) L Vice ordförande Gävle Kommun 2
Stenbeck Bo M Ersättare Ockelbo Kommun 16
Fredriksson Ing-Britt KD Ersättare Ovanåkers Kommun 20
Johansson Maritha V Ersättare Gävle Kommun 8
Axling Kenneth S Ledamot Hofors Kommun 33
Schenström Lena C Ledamot Ockelbo Kommun 13
Söderberg Ove S Ledamot Söderhamns Kommun 29
Vakant L Ersättare Sandvikens Kommun 27
Tolander Tor M Ledamot Nordanstigs Kommun 38
Molin Maria M Ledamot 3
Engberg Benny BP Ledamot Bollnäs Kommun 9
Eriksson Ziita M Ersättare Hofors Kommun 36
Medin Birgitta M Ledamot Hudiksvalls Kommun 21
Lundgren Anna V Ersättare Söderhamns Kommun 31
Älander Eva M Ersättare Gävle Kommun 7
Vakant C Ersättare Hofors Kommun 35
Zachrisson Per M Ersättare Sandvikens Kommun 28
Jansson Göran V Ersättare Bollnäs Kommun 12
Bjerkén Birgittha M Ledamot Gävle Kommun 6
Brykner Mikael SD Ersättare Nordanstigs Kommun 40
Willing Magnus S Ledamot Nordanstigs Kommun 37
Högbergh Ulrica V Ersättare Hudiksvalls Kommun 24
Dufva Lena C Ersättare Söderhamns Kommun 32
Sjöström Kristina V Ordförande 1
Almén Kerstin S Ledamot Sandvikens Kommun 25
Grönberg Per-Ola L Ersättare 5
Stark Anton C Ledamot Hudiksvalls Kommun 22
Skoglund Fredrik S Ersättare Bollnäs Kommun 11
Frost Jonas S Ersättare Ovanåkers Kommun 19