Region Gävleborg - förtroendevalda

Regionfullmäktige, ledamöter

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Uppdrag (75 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Eriksson Falk Mattias Sverigedemokraterna Ordförande 1
Elgestad Linda Moderata samlingspartiet 1:e vice ordförande 2
Krantz Roberth Socialdemokraterna 2:e vice ordförande 3
Lindberg Eva Socialdemokraterna Ledamot 4
Lahenkorva Jan Socialdemokraterna Ledamot 5
Dangardt Marie-Louise Socialdemokraterna Ledamot 6
Öberg Lars Socialdemokraterna Ledamot 7
Davik Mona Socialdemokraterna Ledamot 8
Hermansson Daniel Socialdemokraterna Ledamot 9
Kinuka Karlsson Shida Socialdemokraterna Ledamot 10
Gard Marcus Socialdemokraterna Ledamot 11
Sandström Bente Socialdemokraterna Ledamot 12
Bergstedt Fredric Socialdemokraterna Ledamot 13
Derkaspar Jeanette Socialdemokraterna Ledamot 14
Wigg Ola Socialdemokraterna Ledamot 15
Huber Annika Socialdemokraterna Ledamot 16
Berglund Persson Henrik Socialdemokraterna Ledamot 17
Jonsson Iréne Socialdemokraterna Ledamot 18
Nefzi Mohamed-Ali Socialdemokraterna Ledamot 19
Di Paolo Sandberg Elisabeth Socialdemokraterna Ledamot 20
Bogren Irene Socialdemokraterna Ledamot 21
Hellström Hans Socialdemokraterna Ledamot 22
Larsson Jasmine Socialdemokraterna Ledamot 23
Hansson Kristoffer Socialdemokraterna Ledamot 24
Åman Lena Socialdemokraterna Ledamot 25
Toresen Sven Åke Socialdemokraterna Ledamot 26
Holm Carina Socialdemokraterna Ledamot 27
Persson Daniel Sverigedemokraterna Ledamot 28
Sundberg Anna Sverigedemokraterna Ledamot 29
Zachariasson Liz - Ledamot 30
Vakant Sverigedemokraterna Ledamot 31
Emanuelsson Lena Sverigedemokraterna Ledamot 32
Hellberg Fredrik Sverigedemokraterna Ledamot 33
Westman Camilla Sverigedemokraterna Ledamot 34
Carlsson Richard Sverigedemokraterna Ledamot 35
Yxell Albin Sverigedemokraterna Ledamot 36
Westergren Mats Sverigedemokraterna Ledamot 37
Puhls Elizabeth Sverigedemokraterna Ledamot 38
Karlström Henrik Sverigedemokraterna Ledamot 39
Embretsén Stefan Sverigedemokraterna Ledamot 40
Ahlholm Charlie Sverigedemokraterna Ledamot 41
Stenvard Patrik Moderata samlingspartiet Ledamot 42
Molin Maria Moderata samlingspartiet Ledamot 43
Hägg Alexander Moderata samlingspartiet Ledamot 44
Bjerkén Birgittha Moderata samlingspartiet Ledamot 45
Weider Peter Moderata samlingspartiet Ledamot 46
Granath Ann-Charlotte Moderata samlingspartiet Ledamot 47
Montell Måns Moderata samlingspartiet Ledamot 48
Stål Frida Moderata samlingspartiet Ledamot 49
Stener Bång Per Moderata samlingspartiet Ledamot 50
Karlsson Emma Moderata samlingspartiet Ledamot 51
Jansson Pia Moderata samlingspartiet Ledamot 52
Gustafsson Emelie Moderata samlingspartiet Ledamot 53
Olsson Hans Moderata samlingspartiet Ledamot 54
Andersson Ulla Vänsterpartiet Ledamot 55
Sjöström Kristina Vänsterpartiet Ledamot 56
Norberg Alf Vänsterpartiet Ledamot 57
Modée Petra Vänsterpartiet Ledamot 58
Langeborg Lars-Göran Vänsterpartiet Ledamot 59
Oscarsson Yvonne Vänsterpartiet Ledamot 60
Svensson Magnus Centerpartiet Ledamot 61
Carlson Cederholm Elisabeth Centerpartiet Ledamot 62
Westlund Joakim Centerpartiet Ledamot 63
Persson Maria Centerpartiet Ledamot 64
Nilshem Kenneth Centerpartiet Ledamot 65
Ohlson Carina Centerpartiet Ledamot 66
Forsblom Jennie Kristdemokraterna Ledamot 67
Åkerström Peter Kristdemokraterna Ledamot 68
Eriksson Bertil Kristdemokraterna Ledamot 69
Holmgren Rosmari Kristdemokraterna Ledamot 70
Österberg Lars Kristdemokraterna Ledamot 71
Olofsson Henrik Sjukvårdspartiet Gävleborg Ledamot 72
Röjd Fredrik Sjukvårdspartiet Gävleborg Ledamot 73
Smith Anna Sjukvårdspartiet Gävleborg Ledamot 74
Hellström Marie-Louise Sjukvårdspartiet Gävleborg Ledamot 75